4 věci, které mi zvednou náladu

Znáte takové ty seznamy toho, co máte dělat, abyste byli šťastnější a pozitivnější a váš život byl plný okamžiků radosti? Tak tohle nebudete ten seznam. Říkám to rovnou, abyste nebyli zklamaní a mohli si dobře rozmyslet, zda má pro vás vůbec nějaký význam číst dál.

Než ale budu pokračovat, chci jen mírně nadhodit paradox celé té věci. Možná to taky znáte, když jste „v pohodě“, dávají vám všechny ty chytrý rady smysl a věřím, že byste dokonce x přidali sami ze své bohaté zkušenosti. Všechno zapadá a funguje. Všechno je jasný jak facka. A pak přijde lámání chleba. Stav neradosti a nepozitivna. V ten moment koukáte na většinu takových doporučení, a najednou vůbec nedávají smysl, dokonce jsou docela pitomá a vůbec… ať s tím jdou všichni do … jisté zadní části živočichů.

Alespoň tak to mám já. A to je celá ta myšlenka, které mne přivedla k tomu sepsat, co mi fakt pomáhá, přestože cítím jeden zásadní problém – nefunguje to plošně! Nic takového jako universální řešení neexistuje. Ano, bylo by to fajn, toužíme po něčem takovém (proto taky takové seznamy s tak velkou chutí čteme!), ale realita funguje jinak. V robo světě možná, ale my nejsme roboti. Jsme lidé a jak zpívá Jarek Nohavica… „máme srdce – srdce, které bije!“

Takže, co rozbuší to moje srdce do správného rytmu, když v něm probíhá mírná životní arytmie?

 

1. Napsat si, jak děsně se cítím a co mě štve!

Upřímně, komu z nás někdy pomohlo říkat si, že to bude dobré, že se to zlepší a jiné podobné žvásty. Ačkoliv krása této logické myšlenky je založena na pravdě, že ode dna je cesta jen vzhůru – tedy směrem k lepšímu, v emoci „svět je děsný místo, všechno se hroutí“ nějak nepomáhá. Dovolím si tvrdit, že situaci může v jistém vyhroceném okamžiku i zhoršit, a pokud ji nezhorší, ke zlepšení má taky hodně daleko!

Co ale zabere vždy – PUSTIT PÁRU!

Kecy stranou. Cítím-li se špatně, musím to ze sebe nejdřív dostat!
Pomáhá cokoliv od výkřiku, přes zboxování polštáře, bouchnutí něčím o něco (ne o někoho, prosím, neubližujte nevinným živým tvorům!) a někdy, mě docela často, pomáhá to napsat. Pak píšu jak je potřeba. I zde nejlíp funguje pár dobře mířených „výkřiků“ a nebojím se mluvit tak, jak říká moje babička: „jak mladá dáma rozhodně nemluví!“

Ale i mladá dáma může! Protože mladá dáma tohle poté nikde, ale opravdu NIKDE, neventiluje, neposílá to hromadným mailem a nezaplavuje tváří zdrcenou mo(nu)mentální životní tragedií svou facebookovou zeď. Zkrátka skutečná dáma se má ráda, takže vyhoví sobě a tím současně prospěje i ostatním!

Miluju psaní, takže tohle mi skvěle zabírá.

 

2. Něco vyhodit nebo uklidit

To je naprosto kouzelný okamžik. Velmi funkční, když máte pocit, že se věci nehýbou. Že furt na něčem makáte a ta práce spíš roste, než aby ubývala. Nevím jak k takové úměře přesně dochází, ale neutralizační pilulka v mém podání je spolehlivá – něco malého uklidit, nebo vyhodit. Ideální je kombinace obojího.

Vrcholem všeho je, pokud to je něco, co chcete dlouho udělat. Máte to totiž už dlouho v hlavě. Máte to svým způsobem promyšlené. Tohle tedy stačí už JEN udělat. Věřte mi, teď je ideální chvíle. Jak to uděláte, oléééé, máte jednu věc hotovou. Wow, jeden „problém“ prokazatelně zmizel. Z vaší hlavy i v reálu. Věci se hýbou.

V jednoduchosti je krása! Uklízení a vyhazování je prostě skutečný kouzlo, které má perfektní účinnost a zabírá bez vedlejších příznaků.

 

3. Sníst kousek ovoce (nebo hrst oříšků)

Nevím jestli to dělají ty ovocné cukry, vláknina, nebo nevímcoještě, ale nejlépe mi zabírá jablko, ideálně nějaká odrůda do červena – třeba Jonagold nebo Idared. I klasická, dobře rostlá, česká červená jablíčka jsou super. Ale funguje to, když to neodfláknu.

Vzít a začít jíst jablko? Kdepak. Rozkrojit, zbavit jádřince, pokrájet na příjemné „do pusy“ kousky a dát do nějaké (někdy i) pěkné mističky. To, co bych strávila okusováním ohryzku a mytím upatlaných rukou, věnuji lepší přípravě. Pak si takovou misku vezmu a postupně si její obsah vychutná(vá)m…

A pokud se ptáte, proč si nevezmu čokoládu? Nefunguje! Nejen, že to poznám na těle, ale vím, že jsem si nedala to nejlepší. Tohle funguje jen, když o sebe skutečně pečuju. Ani hořká čokoláda nestačí – asi tam přece jen hrají roli nějaké ty ovocné cukry…

Pozn: Stejně dobře zabírá občas něco schroupnout!

 

4. Zlatý tip: „Mám se ráda“

Tohle je totální terno. Zabírá VŽDYCKY. Pomáhá skvěle, když nestíháte, věci se nedaří, cokoliv drhne, vy nevíte kam dřív skočit, co dřív udělat a čas je jak splašenej. Taková ta chvíle, kdy toužíte zmáčknout kouzelný tlačítko a přenést se přes tento okamžik.

No a to kouzelný tlačítko je říct si nahlas, že se máte rádi. A to, co je na tomhle skutečně silný – nemusíte tomu věřit, dokonce si můžete myslet, že říkat „MÁM SE RÁDA“ je totální blbost, a vy jste neskuteční hlupáci, že do toho jdete. Nemusíte věřit, jedinou podmínkou je říkat to nahlas, relativně rychle a trochu do zblbnutí.

Kolik opakování bude třeba je individuální. Někdy stačí deset, jindy víc a jste fit.

Toť celé kouzlo!
Mě teď jen zajímá, co pomáhá vám a jestli něco z toho mého vyzkoušíte…

 

P.S.: Víte na co jsem zvědavá – jak takový seznam dopadne za rok ;-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>