Nenechte otázky nového roku bez odpovědí

Nový rok je jako nepopsaný list. Vnímáte to? 365 fungl nových dní pro vaše zážitky. Dní, ve kterých je možné cokoliv. Třeba začít dělat všechny ty věci, co už dlouho odkládáte, nebo naopak přestat dělat to, co nechcete. Velký voči a skutek utek. Když se znovu setká starý rok s novým, přepíšete u seznamu předsevzetí jen číslovku a pokračujete dál. A tak pořád dokola, než vám dojde, že už to lepší nebude…

A přitom to tak být vůbec nemusí.

Napadlo vás někdy, že to, proč se nám nepodaří něco změnit, není jen o plánu, který nám chybí, o zbrklosti, s jakou se vrhneme do změn, ani o slabé vůli či nedostatečné motivaci. Ten zádrhel leží ještě o den dva dál. Je v tom posledním dni starého roku.

Většina z nás do toho nového vstupuje dost podobně – s plným břichem a nemalou dávkou alkoholu v krvi. Někteří se druhý den probudí i v cizí posteli s holkou (nebo klukem), kterého znají maximálně 12 hodin. A pak se diví, že je jejich život stále stejný. Stejné konce – stejné začátky.

Vtip je v tom, že vůbec nejde o to jídlo, alkohol ani nezávazný sex. Je právě v tom opomíjeném kroku, který naši předkové a úspěšní lidé, kterým se nějakou záhadností všechny sny plní, nepodceňují a dávno ho praktikují. Ta záhadnost je RITUÁL.

 

Rozlučte se se starým

Když se láme rok, je to událost, o tom žádná. Pro některé jen důvod k bujarosti a otevření lahvinky (nebo více) alkoholu. Pro jiné je to už několik dní předem příležitost věnovat životu trochu více pozornosti. Převalit měsíc za měsícem, týden za týdnem, a hledat v nich odpovědi:

 • Co se mi nejvíce povedlo?
 • Na co mohu být hrdý?
 • Za jakou lekci jsem vděčný? Co jsem se z ní naučil?
 • Jaké největší výzvě jsem čelil?

Nezapomenou se ani podívat na to, kde se chybovalo, ale bez výčitek a zklamání:

 • Co bych udělal jinak, kdybych mohl?
 • Co mě naučilo rozhodnutí, které nepřineslo očekávané výsledky?
 • Co chci dělat méně? A z jakého důvodu?

Zkrátka a dobře dají do kupy všechny zkušenosti a lekce, které jim uplynulý rok přinesl. A vy se můžete přidal. Ale to je jen začátek…

 

Přivítejte vědomě nové

Když si pěkně sesumírujete uplynulý rok a zjistíte, co vás naučil, v čem jste se zlepšili a kde naopak potřebujete nějakou tu dovednost získat, můžete si začít přát.

 • Co si přeji v novém roce vytvořit? Čemu chci věnovat svůj čas?
 • Co chci zažít a získat?
 • Co nového se chci naučit?
 • Co chci změnit? A co pro to udělám?
 • Co by mi udělalo největší radost?

Pak si stačí jen vybrat, čím zrovna chcete začít a naplánovat si jednotlivé kroky, které vás dovedou k cíli. Ale to už je zas na jiný článek.

 

Rozhodněte se začít nový rok jinak. Projděte si a zodpovězte otázky roku, který zítra o půlnoci končí, a těšte se do toho, který je před vámi. Sny se mohou splnit…

Vždyť jste se připravili, nebo ne?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>